INTELIGENTNY DOM - ROZWIĄZANIA
KNX, KINO DOMOWE, MULTIROOM, ALARM, MONITORING
Standard KONNEX / KNX to instalacja elektryczna nowej generacji. Umożliwia wspólną komunikację pomiędzy większością odbiorników elektrycznej w budynku. KNX ma za zadanie zapewnić sterowanie jak i zdalny dostęp do wszystkich instalacji budynkowych oraz umożliwić rozwijanie funkcjonalności automatyki budynkowej przez producentów z całego świata przynależących do grupy KNX Members.
System KNX jest wspólnym językiem komunikacji dla wszystkich instalacji budynkowych oraz przedmiotów o standardzie IoT.
FUNKCJONALNOŚĆ BUDYNKU

ENERGOOSZCZĘDNOŚĆ

wygoda i pełen komfort

KNX to pierwszy na świecie otwarty standard zarządzania i kontroli urządzeń i budynków. Jest efektem konwergencji kilku protokołów i rozwijających je organizacji.
KNX jest standardem wspieranym przez ponad 400 producentów sprzętu.
Może łączyć instalacje elektryczne, teletechniczne, HVAC, alarmowe, nagłośnienia, monitoring, zabezpieczenia budynków, opomiarowanie i wszystkie inne działające w budynku. Jednocześnie zapewnia energooszczędność, multimedialność i ogromną funkcjonalność budynku.
KNX jest systemem opartym na konwencji rozproszonej, dzięki czemu nie jest wymagana jednostka centralna. Każdy element magistralny podłączony do instalacji wyposażony jest w procesor i elementy niezbędne do samodzielnej pracy. Dzięki takiemu rozwiązaniu w przypadku awarii system – z wyjątkiem uszkodzonego elementu magistralnego – działa poprawnie, w przeciwieństwie do systemów scentralizowanych, w których podczas awarii cały system przestaje działać.
ZASTOSOWANIE KNX
System umożliwia stworzenie inteligentnego budynku poprzez integrację sterowania i nadzoru urządzeń z takich kategorii, jak:

ZARZĄDZANIE ENERGIĄ

▶ ogrzewanie
▶ klimatyzacja
▶ wentylacja

BEZPIECZEŃSTWO

▶ nadzór i kontrola dostępu
▶ telewizja przemysłowa
▶ symulacja obecności domowników
▶ detekcja obecności osób w pomieszczeniu

POZOSTAŁE

▶ oświetlenie oraz żaluzje i markizy
▶ nagłośnienie
▶ podlewanie ogrodu
▶ pracy agregatu prądotwórczego
▶ zdalny serwis i zarządzanie
▶ komunikacja z innymi systemami

ZALETY SYSTEMU KNX
System odporny na awarie, wspólny przewód sterujący (mniejsze ryzyko pożaru, łatwy i tani serwis). Łatwość realizacji złożonych wymagań stawianych przez Klienta, bardzo duża elastyczność (późniejsza rozbudowa systemu, lub jego rekonfiguracja nie wymagają zmiany okablowania, co jest niezwykle ważne).
MOLITROOM - dystrybucja audio/video w wielu pomieszczeniach
Dostępne są rozwiązania oparte o centralny lub rozproszony system dystrybucji dźwięku.
Jak to wygląda w przypadku inteligentnej instalacji?
▶ możliwość korzystania przez wiele osób jednocześnie z różnych źródeł dźwięku
▶ bardzo wygodny dostęp do zasobów muzycznych
▶ przy pomocy jednego panelu możesz wznowić oglądanie filmu w sypialni który wcześniej np. był oglądany w salonie
SYSTEMY INTELIGENTNYCH DOMÓW I ICH KOSZT
Na rynku jest wiele rozwiązań pod względem inteligentnych domów, natomiast większość systemów z wyższej półki nie różni się ceną, ale możliwościami. Podstawowe różnice to: sposób komunikacji przewodowy jak KNX oraz komunikacja bezprzewodowa. sensory ścienne w systemie KNX nowoczesne włączniki, w innych systemach mała gama produktów lub wykorzystanie klasycznych włączników