Inteligentna instalacja to rozwiązanie łączące w sobie komfort, bezpieczeństwo oraz oszczędność energii elektrycznej i cieplnej w Twoim domu, mieszkaniu i lokalu. Dzięki zautomatyzowaniu części procesów nie musisz być ekspertem w zakresie oszczędności. System sam dopasuje odpowiednie ustawienia grzejników, oświetlenia do aktualnie panujących warunków zewnętrznych oraz wielu innych czynników wpływających na komfortową atmosferę.

 

BEZPIECZEŃSTWO

Inteligentna instalacja w budynku zapewni bezpieczeństwo jego użytkownikom poprzez integrację jego z system alarmowym, czujnikami ruchu, dymu czadu. Pozwoli to na automatyczne działanie w chwili zagrożenia. Do inteligentnych instalacji możemy podłączyć systemy monitoringu i zapewnić dostęp do kamer z dowolnego miejsca, w którym mamy Internet, a zapewniają to bezpieczne szyfrowane połączenia. Użytkownicy mogą wykorzystać czytniki odcisków, kodów, kart dostępu w celu wydzielenia dostępu do odpowiednich pomieszczeń, zazwyczaj wykorzystywane w hotelach, ale i również w domach do bram wjazdowych, garażowych.

 

KOMFORT

Komfort użytkownikom inteligentnego domu zapewniają wszystkie jego elementy dostępne na wyciągnięcie ręki, jak wyłączniki i urządzenia mobilne, ale również automatyka budynku pozwalająca użytkownikom na zmniejszenie ilości czynności, o których należy pamiętać. Przykładem takiej czynności może być podlewanie ogrodu, które może odbywać się automatycznie wg. zadanego harmonogramu, odpowiednie sterowanie ogrzewaniem bez konieczności ciągłej regulacji pokręteł na grzejnikach.

 

OSZCZĘDNOŚĆ

Po części ta sekcja jest podsumowaniem wyżej wymienionych możliwości, ponieważ systemy automatyki pozwalają na oszczędność czasu i pieniędzy.

Oszczędność czasu wynika z ograniczenia ilości czynności w budynku, rozpoczynając od uruchamiania podlewania ogrodu, pilnowania czy oświetlenie zewnętrzne na pewno zostało wyłączone w nocy, poprzez ciągłe regulowanie temperatury w pomieszczeniach. Zapewnia możliwość wyłączenia wszystkich urządzeń w mieszkaniu po opuszczeniu domu, zamknięcia rolet oraz innych czynności za pomocą jednego głównego wyłącznika, który możemy umieścić w dowolnym miejscu nieruchomości. Takie zachowanie może być również wywołane za pomocą centrali alarmowej, która informuje, że przez dłuższy czas nie ma domowników.

Oszczędność pieniędzy jest wynikiem zautomatyzowania procesów głównie związanych z automatyką ogrzewania, oświetlenia. System rozpoznaje sygnały z temperatury pomieszczenia oraz temperatury zewnętrznej oraz stanu otwarcia okien w celu dopasowania temperatury w pomieszczeniu. System będzie za nas będzie pamiętał czy przy otworzonym oknie lepiej dobrym zachowaniem jest dogrzewanie nieruchomości. Dodatkowymi parametrami oszczędności energii będzie sterowanie oświetleniem i dopasowanie jego czasu działania do rzeczywistych potrzeb. Jeśli jesteś odbiorcą energii, który ma zróżnicowaną cenę w ciągu doby, system będzie mógł przenosić pracę energochłonnych urządzeń na godziny, w których energia jest tańsza.

TECHNIKI INSTALACJI

Rozwiązania inteligentnych systemów dostępne są dla każdego oraz do wszystkich typów instalacji, możliwe jest wykonanie ich na każdym etapie budowy nieruchomości, ale również w istniejących instalacjach. Należy jednak mieć na uwadze, że każde z rozwiązań ma swoje zalety i wady.

Systemy przewodowe możemy instalować w nowych obiektach lub obiektach remontowanych, gdzie będzie swoboda w prowadzeniu przewodów, natomiast systemy bezprzewodowe są systemami bezinwazyjnymi, można je instalować w każdej instalacji i na każdym etapie. Niestety w systemach bezprzewodowych musimy pamiętać, że większość tych urządzeń wymaga zasilania bateryjnego, a to niesie za sobą ryzyko przestojów w funkcjonowaniu takiej instalacji. Dodatkowo urządzenia bezprzewodowe będą dla nas droższym rozwiązaniem.